Krumpáče
Proč jsem vlastně fotil ty krumpáče? To je jednoduché - dokumentace opotřebení.
Před 10 lety jsem začal opravovat rybníček a protože jsem to jednak chtěl dělat sám, jednak nebylo tolik peněz, rozhodl jsem se, že většinu prací budu dělat vlastníma rukama. Také to byla slušná posilovna pro mé líné tělo.
Bohužel jsem zpočátku poslechl tátu a dělal to moc úsporným způsobem. Začal jsem u starého stavidla a na obě strany vykopával staré, na sucho skládané kameny a náletové stromky. To šlo teda hodně blbě - kvůli kamenům jsem nemohl použít sekeru a kvůli stromům zase nešlo skoro kopat krumpáčem. Po odstranění kamenů jsem vykopal skoro metr hluboký základ, 40 cm široký a 4 metry dlouhý a vybetonoval do úrovně dna rybníka. V mezičase jsem kartáčem omyl kameny od bláta. Dozadu za hráz jsem dal desky (staré dveře a co kde bylo) a zepředu ukládal kameny a mezery vyplňoval betonem. V úrovni zahrady jsem pak upěchoval horní rovnou vrstvu betonu.
Takto jsem pokračoval 2x 4 metry na každou stranu stavidla.
Pak jsem ale začal dělat skoro stejným způsobem hráz břehu proti domu. Jen jsem kopal hlouběji, až na pevný podklad a protože půda byla směs jílu, kamínků a písku velmi rychle se opotřebovával krumpáč. Po 5 letech už byl tak krátký, že jsem musel vzít druhý a i ten jsem hodně zkrátil. Pracoval jsem od jara každý den, pokud nepršelo, když jsem přijel z práce - asi hodinu až hodinu a půl. Vykopal jsem zpravidla méně než délkový metr. Někdy to bylo hloboké jen 60 cm, většinou skoro metr, postupně směrem ke stavidlu i více jak metr. Poblíž stavidla jsem byl 1,3 metru pod dnem rybníka. Ročně jsem vykopal a následně vybetonoval necelých 20 metrů. Jeden rok jsem musel přerušit práce a věnovat se vratům a kusu plotu - byl dřevěný shnil a rozpadl se.
Krumpáče jsem měl asi nosit kováři, aby je zarovnal, trochu nabrousil a zakalil. Bylo ale jednodušší pořídit po čase nový. Taky kde dnes seženu šikovného kováře?